آموزش به بیمار


 پیگیری مراقبت بعدازترخیص

 • پس از ترخیص ، آموزش به مددجو که فعالیتهایش را به تدریج و به آهستگی از سر بگیرد مهم است.
 • توصیه به مددجو که در حین انجام فعالیتها نبض خود را کنترل نماید و اگر بیش از 110 ضربه در دقیقه بوده و دچار بی نظمی شدید شد باید فعالیت را متوقف نماید.
 • البته شروع و پیشرفت  برنامه ورزشی باید تحت نظر پزشک باشد.
 • فعالیتهای روزانه خود را بتدریج افزایش داده و کارهای سبک و سنگین را به طور متناوب انجام دهید و بین فعالیتها دوره های استراحت داشته باشید.
 • 2-3 ساعت بعد از خوردن غذا فعالیت بدنی انجام ندهید .
 • از دوش گرفتن با آب داغ یا سرد بلافاصله قبل و بعد از ورزش خودداری کنید.


 علائم_هشدار_دهنده_بیماری و پیگیری :

در مورد علائم و نشانه هایی که باید فورا به پرستار اطلاع دهد یا به پزشک مراجعه کند هشدار دهید و آنها را برای وی چندین بار مرور نمایید:

 • کاهش تحمل فعالیت
 • تنگی نفس بخصوص در هنگام فعالیت
 • سردرد شدید و گیجی
 • کاهش یا افزایش فشار خون
 • عوارض جانبی داروهای مهم
 • مراجعه دوره ای به آزمایشگاه جهت کنترل الکترولیتها ی خون


چند نكته خيلى مهم درباره برخورد با افت فشارخون در اورژانس كه باعث ميشه توى اورژانس سریعتر اقدام مناسب رو انجام داد

ميدانيد كه عللِ افت_فشار_خون خيلى متنوع هستن.

هميشه به محضِ برخورد با بيمارى كه دچار كاهش فشار خون (هيپوتانسيون) شده، سريعا به نبض مريض دقت كنيد.

با ٢ حالت معمولا مواجه ايد:

 • يا تعداد ضربانش بالاست و تاكيكارده
 • يا تعداد ضربانش پايينه و براديكارده


اگه مريضى فشار خونش پايينِ و همزمان تاكيكارده:  يعنى احتمالا با كاهش_حجم_خون مواجه ايد كه باعث تحريك سمپاتيك شده... حالا يا خونريزى كرده كه يادتون باشه ميتونه خونريزى داخلى باشه و شما واضحا متوجه نشيد مثل خونريزى معده، يا مثلا در اثر اسهال و استفراغ، مايعات بدنش رو از دست داده.
بعضى از شوكهاى_آنافيلاكسى كه در اثر حساسيت شديد پيش ميان، يا شوكهاى_سپتيك كه در اثر عفونت شديد رخ ميدن هم معمولا افت فشار با تاكيكاردى ميدن اما اگه مريض فشار خونش پايينِ و همزمان ضربان قلبش هم پايينه:  معمولا تحريك عصب واگ رخ داده، احتمالا با يه مشكل واضح قلبى مواج ايد مثلا بلوك گره AV يا براديكاردى سينوسى يا حتى كم_كارى_تيروييد كه ضربان قلب و فشار خون رو پايين مياره پس بطور خلاصه، هر زمان با فشار خون پايين مواج شديد، به ضربان قلب دقت كنيد:اگه ضربان قلب بالاست، مشكل معمولا از دست دادن حجم و تحريك سمپاتيك هست. اگه ضربان قلب پايين بود، مشكل معمولا از خود قلب و يا تحريك واگ هست

 


ترس از مکانهای بسته


کلاستروفوبیا یا ترس از محیط بسته به ترس از گیر کردن در یک مکان تنگ و راه گریز نداشتن در مکان‌های تنگ گفته می‌شود.
علایم این هراس می تواند شامل احساس ترس شدید از گیرافتادن و محدودیت، ترس شدید از خفه‌شدن، تمایل شدید به رفتن به مکان ها باز، اضطراب و نگرانی، احساس تنگی‌نفس و متعاقب آن نفس‌نفس‌زدن، طپش‌قلب، نفس نفس زدن، غش کردن، تعریق و ضعف و احساس خستگی باشد.
درمان تنگناهراسی از طریق دارو درمانی، روان‌درمانی (حساسیت‌زدایی منظم، غرقه‌سازی، سرمشق‌گیری و تنش کاربردی)، هیپنوتیزم و خانواده‌درمانی امکان پذیر است.
درمان با داروهای ضداضطراب مانند بنزودیازپین‌ها، بتا بلاکرها و مهارکننده‌های مونو آمینو اکسیداز و سایر داروها مانند بوسپیرون امکان پذیر است.

  آتل گردنی فيلادلفيا:(کلار)
ُ
وسيله اي جهت ثابت نگه داشتن گردن در تروما به گردن و ستون فقرات ، در مواردي از ضربه يا احتمال ضربه به ستون فقرات و گردن بايستی از اين وسيله استفاده گردد.
در سه سايز کوچک(S) متوسط(M) و بزرگ(L) موجود می باشد. جهت استفاده ازاين آتل ابتدا دو قسمت جلويی و پشتی را از همديگر جداکرده و سپس با حمايت سر وگردن قسمت پشتی را زير گردن قرار می دهيم آنگاه قسمت جلويی را روي گردن وچانه گذاشته و با برچسبهايی که دارد اين دو قسمت را بهم ديگر متصل می کنيم.


روش کاهش درد زایمان
  انواع روشهای کاهش درد زایمان غیر دارویی مثل ماساژتراپی، آروماتراپی، گرمادرمانی، سرمادرمانی، طب فشارِی، موسیقی درمانی، رفلکسولوژی، تن آرامی، تکنیک های تنفسی و ... نه تنها میزان احساس درد مادر را کاهش می دهد بلکه سرعت زایمـــان و رضایت مادر را افزایش می دهد و سلامت كامل جنين را تضمين مي كند.

زایمان فیزیولوژیک و ایمن به معنی زایمان طبیعی بدون مداخله، بدون استفاده از دارو و بدون انجام اقدامات روتین در بیمارستان می باشد.

مادران عزیز می توانند در زمان حضور در زایشگاه جهت امر زایمان راه بروند و تحرک آنها کمک خواهد کرد که زایمان راحت تری داشته باشند. هنچنین نوشیدن مایعات و خوردن مواد غذایی انرژی زا مثل خرما، شکلات، موز و ... اشکالی ندارد. در این نوع زایمان سرم تراپی، انما، خوابیدن مادر در بستر، معاینات مکـــــرر تشخیصی و اپی زیاتومی به صورت روتین انجام نمی شود و هر اقدامی فقط در صورت لزوم انجام می شود.
 آیا جهت انجام زایمان فیزیولوژیک شرایط خاصی لازم است ؟
بله ، خانم باردار بایستی طی دوران بارداری کلاس های آمادگی زایمان را بگذارند تا مهارت های لازم را جهت حضور در این نوع زایمان کسب کند ، همچنین همراه وی که ترجیحاً همسر می باشد بایستی درچند جلسه از کلاس ها شرکت نماید .

 معمولاً از ماه سوم حاملگی و حداقل طی 10 جلسه کلاس ها برگزار می شود که هر جلسه یک ونیم ساعت به طول می انجامد و شامل آموزش های زیر می باشد :
1ـ ارائه برنامه های ورزشی ویژه بارداری جهت حفظ کشش عضلانی و پیشگیری از دردهای عضلانی و استخوانی دوران بارداری مانند کمردرد ، پیشگیری از پرولاپس رحمی و افتادگی مثانه ، همچنین حفظ اندام های زن مشابه قبل از بارداری و کنترل مشکلات گوارشی و بواسیر .

2ـ برنامه های ریلکسیشن و آرام تنی جهت کاهش استرس و اضطراب دوران بارداری زایمان که منجر به ایجاد بارداری با نشاط و زایمانی آرام ، دور از نگرانی و استرس بوده و باعث افزایش اعتماد به نفس زائو می گردد .

3ـ آموزش مراقبت های دوران بارداری ، تغییرات فیزیولوژیک بارداری و زایمان ، آموزش مشکلات و عوارض غیر قابل اجتناب بارداری و تغذیه و آموزش مراحل زایمان و کنترل هیجانات خانواده .

هر مادر باردار ، با هر تصمیمی در مورد زایمانش می تواند از فواید کلاسهای آمادگی دوران بارداری و زایمان بهره مند گردد . از یک مادر شاد و سالم کودکی شاد و سالم متولد می شود.

طبیعت زایمان درد است و علت اصلی درد زایمان انقباضات رحم است . واکنش مادر نسبت به درد زایمان متفاوت است و تحت تاثیر عوامل زیادی مانند فرهنگ ، احساس ترس و نگرانی ، تجربه زایمان قبلی ، میزان آمادگی برای بچه دار شدن و حمایت همسر می باشد.

 کنترل درد در زایمان فیزیولوژیک:
در روش زایمان فیزیولوژیک با ایجاد شرایط مناسب و استفاده از روش های زیر موارد فوق الذکر را کنترل نموده و با حذف بسیاری از عوامل موثر بر درد زایمان شرایط کم دردی را ایجاد می نماییم ؛
1ـ طب فشاری که با تحریک گیرنده های مکانیکی منجر به کاهش درد می شود .

2ـ تحرک مادر در لیبر ؛ منجر به نزول جنین و برطرف شدن وضعیت نامناسب جنین و منجر به افزایش سرعت زایمان می شود .

3ـ استفاده از آروماتراپی و رایحه درمانی ، با افزایش تولید اندروفین و کاهش ادراک درد .

4ـ تکنیک های تنفسی و تمرکز : با افزایش خون رسانی رحم و تولید اندروفین و کاهش ادراک درد .

5ـ  تمرکز و منحرف کردن حواس ، تجسم خلاق ، با کاهش ادراک درد .

6ـ مصرف مایعات و غذای کم حجم : مانع دهیدراسیون و کاهش قند خون و کاهش خستگی و کاهش تولید کاکتول آمین ها می شود .

7ـ حضور همراه در کنار مادر : با حمایت عاطفی و روانی باعث افزایش اعتماد به نفس مادر و کاهش ترس می شود.

 


مواردی که باعث بروز سنگ در سیستم ادراری می شود را بشناسید:


 سنگ کلیه رسوب ماده معدنی و نمک‌هاست که درکلیه ته‌نشین می‌شود.

 افرادی که کلیه های سنگ سازی دارند بهتر است عوامل مهم ایجاد آن را بشناسند و از آنان پرهیز کنند تا کمتر دچار سنگ کلیه شوند و در راه درمان این عارضه بکوشند در این مطلب لیستی از آنان را برایتان اورده ایم.

 سنگ کلیه رسوب ماده معدنی و نمک‌هاست که درکلیه ته‌نشین می‌شود. اغلب به علت مواد شیمیایی موجود در ادرار مانند اسید اوریک، فسفر، کلسیم و اسید اکسالیک به وجود می‌آید و شکل و حجم آن می‌تواند از اندازه شن تا یک سنگ کوچک یا متوسط باشد.

 • مصرف کم مرکبات


مصرف کم مرکبات و سبزیجات می‌تواند به سنگ کلیه منجر شود. برخی مرکبات دارای ماده ای است که استعداد تولید سنگ کلیه را کاهش می‌دهد. منیزیم نقش حیاتی در کاهش خطر بروز سنگ کلیه دارد؛ بنابراین، برای دریافت منیزیم کافی مصرف سبزیجات را افزایش دهید زیرا نقش مهمی در جذب و تراکم کلسیم در بدن دارد. منیزیم پایین در بدن می‌تواند کلسیم اضافه تولید شده را سمی کند و به مشکلاتی مانند سنگ کلیه منجر شود.

 • مصرف زیاد اسفناج


اسفناج سرشار از اکسالیت است. این ماده شیمیایی به کلسیم می‌چسبد و باید از طریق ادرار دفع شود. تراکم زیاد این ماده، در ادرار باعث ایجاد سنگ کلیه می‌شود.

 • مصرف بیش از حد چای یخ (آیس‌تی)

از آن جا که چای سیاه منبع اگزالات است، مصرف بیش از حد آن می‌تواند خطر تولید سنگ را بیشتر کند. به تازگی گزارش شده است مردی در انگلستان که بیش از حد چای یخ مصرف می‌کرد به علت بالا بودن اگزالات کلسیم در ادرار، دچار از کارافتادگی کلیه شد.

 • داروهای میگرن

‏مصرف داروی میگرن باعث تغییر میزان PH خون می‌شود که خطر ایجاد سنگ کلیه را افزایش می‌دهد.

 • افراط در مصرف مسهل‌ها


افراط در مصرف مسهل‌ها (رونده‌ها)، با توانایی بدن در جذب و مصرف مواد مغذی تداخل ایجاد می‌کند و ممکن است به عدم تعادل الکترولیت‌های بدن منجر شود که این امر می‌تواند خطر بروز سنگ کلیه را افزایش دهد.افراط در مصرف مسهل‌ها می‌تواند باعث کم شدن آب بدن نیزبشود.

 • سابقه خانوادگی

افرادی که سابقه خانوادگی سنگ کلیه دارند، مستعدتر به ابتلای این بیماری هستند.

 • مصرف زیاد نمک

مصرف زیاد نمک میزان کلسیم دفع شده توسط کلیه‌ها را بالا می‌برد و احتمال بروز سنگ‌کلیه را سرعت می‌بخشد. از خوردن غذاهای فرآوری شده که سرشار از نمک است بپرهیزید.

 • نوشابه خطر بروز سنگ کلیه را افزایش می‌دهد

اسید فسفریک نوشابه، ادرار را اسیدی می‌کند. بررسی‌های انجام گرفته، نشان می‌دهد که مصرف نوشابه به بروز سنگ کلیه منجر می‌شود. حتی کودکان ۵ ساله‌ای که نوشابه و قند مصرف می‌کنند احتمال بیشتری دارد دچار سنگ کلیه شوند. همچنین مصرف زیاد قند، اندازه کلیه را افزایش می‌دهد. حذف کردن نوشابه از برنامه غذایی، برگشت سنگ کلیه را ۱۵درصد کاهش می‌دهد.

 • عفونت مکرر ادراری

این نوع عفونت می‌تواند نشانه سنگ کلیه باشد زیرا سنگ جریان ادرار را مسدود می‌کند و به عفونت مکرر لوله ادراری منجر می‌شود.

 • چاقی مفرط

زنانی که بیش از ۲‌هزار و ۲۰۰‌کالری در روز مصرف می‌کنند ۴۲درصد بیشتر مستعد ابتلا به سنگ کلیه هستند. با بالا رفتن وزن احتمال ایجاد تغییر در دستگاه ادراری وجود دارد که ممکن است به ایجاد سنگ کلیه منجر شود.

 • جراحی برای کاهش وزن

جراحی برای کاهش وزن، خطر بروز سنگ کلیه را بیشتر می‌کند؛ زیرا پس از این نوع جراحی، میزان اگزالات افزایش می‌یابد.

 • ‏IBS، یا سندروم بی‌قراری روده

‏بیماران مبتلا به ناراحتی‌های گوارشی مانند IBS، بیماری کرون و کولیت در معرض خطر بروز سنگ کلیه قرار دارند؛ زیرا این مشکلات با کاهش آب بدن باعث بروز سنگ کلیه می‌شود.

چه کسانی در معرض بیماری های کلیوی قرار دارند

 • افراد بالای ۶۰ سال
 • بیماران دیابتی
 • افراد با فشار خون بالا
 • افرادی با پیشینه بیماری های قلبی و سکته مغزی
 •  دارای سابقه خانوادگی در زمینه بیماری های کلیوی
 • افراد سیگاری
 • افراد چاق

 


 
آموزش

محتوای مرتبط