اخبار > نوجوان 12 ساله کم سن ترین بیمار دیالیزی بیمارستان علی ابن ابیطالب(ع) زاهدان؛ ضرورت تغییر در سبک زندگی با افزایش تعداد بیماران مزمن غیر واگیرنوجوان 12 ساله کم سن ترین بیمار دیالیزی بیمارستان علی ابن ابیطالب(ع) زاهدان؛ ضرورت تغییر در سبک زندگی با افزایش تعداد بیماران مزمن غیر واگیر

 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان از افزایش تعداد بیماران مزمن غیر واگیر اظهار نگرانی کرد و گفت: نوجوان 12 ساله زاهدانی، کم سن ترین بیمار دیالیزی بیمارستان علی ابن ابیطالب(ع) زاهدان است.
دکتر سید محمد هاشمی شهری نارسایی کلیه را یکی از بیماری های مزمن غیرواگیر برشمرد و کاهش سن ابتلاء به بیماری های کلیوی و افزایش تعداد بیماران نیازمند به دیالیز را نگران کننده توصیف کرد.
وی روز گذشته در گفتگو با خبرنگار ایسنا در زاهدان بر اهمیت توجه به خود مراقبتی تاکید کرد و گفت: بارها درباره ضرورت تغذیه سالم، فعالیت بدنی کافی، اجتناب از مصرف دخانیات اعم از سیگار یا قلیان و رعایت اصول بهداشت روان تاکید شده است.
به گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان بعد از بالا رفتن امید به زنده بودن در کشور ما به بالای ۷۲ سال، باید به کیفیت زندگی هم توجه کنیم تا تعداد سال های زندگی سالم و با کیفیت را نیز بیشتر کنیم و در مقابل تعداد سال های زندگی با بیماری را به کمترین میزان ممکن کاهش دهیم.
دکتر هاشمی شهری اضافه می کند که؛ باید این واقعیت را قبول کنیم که در صورت عدم توجه به اصلاح سبک زندگی، بیماری های مزمن غیر واگیر مانند بیماری های قلبی، کلیوی، پر فشاری خون، دیابت، انواع سکته ها و سرطان ها از ما دور نیست.
وی با اشاره به مشکلات بیماران مبتلا به نارسایی کلیه گفت؛ هم اکنون 435 بیمار در شهرهای زیر مجموعه دانشگاه علوم پزشکی مجبورند تا حداقل 3 روز در هفته برای انجام دیالیز به بیمارستان های دولتی مراجعه کنند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان افزود؛ اگرچه خدمات دیالیز به بیماران مزمن کلیوی به صورت رایگان ارائه می شود، امّا این بیماران و خانواده آنان با مشکلات متعدد ناشی از این بیماری روبه رو هستند.
به گفته دکتر هاشمی افزایش تعداد و نوسازی دستگاه های دیالیز در دستور کار نظام بهداشت و درمان کشور و استان قرار دارد امّا باید به خاطر داشته باشیم که هر چقدر هم که منابع کشور برای توسعه این خدمات هزینه شود، نمی تواند به اندازه پیشگیری از ابتلاء افراد سالم به نارسائی کلیه، در کاهش مشکلات بیماران و خانواده آنان نقش داشته باشد.
خانم مهناز نیک بخت مسئول بخش دیالیز بیمارستان علی ابن ابیطالب(ع) زاهدان هم گفت: سال گذشته 128 بیمار در این بخش خدمات دریافت می کردند و این آمار امسال به 164 نفر رسیده است.
وی گفت: بیماران تحت پوشش در این بخش از متولدین 1319 تا متولدین 1385 هستند.
دکتر علی علیدادی، فوق تخصص بیماری های کلیه هم معتقد است که هر چقدر تعداد دستگاه های دیالیز افزایش یابد باز هم نمی توان گفت کافی است چرا که پیش از افزایش تجهیزات، باید مردم برای تغییر سبک زندگی خود دست به کار شوند.
دکتر علیدادی می گوید: تغییر رژیم غذایی به سمت غذاهای پر چرب، شور و شیرین، افزایش موارد ابتلاء به دیابت و کاهش سن ابتلاء، افزایش موارد ابتلاء به فشار خون، عدم مصرف صحیح دارو و استفاده خودسرانه از داروهایی مانند مسکن ها، عوامل زمینه ساز بیماری های کلیوی هستند.
وی به مردم توصیه کرد تا غذاهای کم نمک، کم چرب و سالم خانگی را جایگزین غذاهای رستورانی و فست فود کنند.
دکتر صالح الدین بویا دیگر فوق تخصص بیماری های کلیه دانشگاه علوم پزشکی زاهدان، توصیه به عدم مصرف خودسرانه داروها و عدم توجه به توصیه افراد غیر متخصص و غیر پزشک در خصوص مصرف دارو ها را به توصیه های قبلی اضافه کرد.
وی گفت: برخی داروها به طور مستقیم بر عروق کلیه تاثیر گذاشته و می تواند باعث بروز اشکالات جدی شود.
متخصصان سلامت معتقدند که علاوه بر کاهش مصرف نمک و حذف نمکدان از سفره، مصرف روزانه ۳ تا ۵ واحد میوه و سبزی، مصرف روزانه ۲ تا ۳ واحد لبنیات و حبوبات، جایگزین کردن گوشت قرمز با گوشت سفید و ماهی و انجام ورزش متوسط تا شدید به مدت حداقل 30 دقیقه در روز و برای حداقل ۵ روز در هفته به تنظیم متابولیسم پایه بدن کمک می کند و احتمال بروز بیماری های مزمن غیرواگیر را کاهش می دهد.


چهارشنبه ٢٨ آذر ١٣٩٧ ١٢:٠٩ News, Other ٢٠٢٦٣

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


نمایش خبر

پیام تسلیت به همکار گرامی جناب آقای حسینعلی میری
درخواست بیمارستان علی ابن ابیطالب (ع) در مورد بیماران بی خانمان
آغاز به کارکلینیک تخصصی پوست و مو در بیمارستان علی ابن ابی طالب(ع)
استفاده از پیشرفته ترین روش های درمان سرطان در بخش پرتودرمانی ولایت
ترخیص با رضایت شخصی تهدیدی برای سلامت نوزادان
گزارش تصویری از برگزاری جشن به مناسبت 17 نوامبر روز جهانی نوزاد نارس
ارتقاء، بازسازی و استاندارد سازی تجهیزات پزشکی همراه با 360 میلیون تومان صرفه جویی، ثمره فعالیت یک شرکت دانش بنیان بومی
راه اندازی کلینیک جراحی فک و صورت در بیمارستان علی ابن ابیطالب(ع)
رعایت زمان ملاقات و عیادت در بیمارستانها به آرامش بیشتر بیماران کمک خواهد کرد
تولد صدمین نوزاد IVF
رفع نقص فنی دستگاه رادیوتراپی بیمارستان علی ابن ابیطالب(ع) و بازگشت آن به چرخه خدمت
عمل های سزارین در بیمارستان علی بن ابی طالب (ع) زاهدان تنها با تشخیص و دستور متخصصین زنان و زایمان و فقط در زمان تهدید خاصّ برای سلامت مادر و نوزاد انجام می گیرد.
جلسه تعیین و تکلیف بیماران بخش سوختگی
اهداء ١١ دستگاه اسپيلت به بخش هماتولوژي اطفال بيمارستان علي ابن ابيطالب(ع)
آغاز رسمی مراحل اجرایی ساخت ۷۱ واحد مسکونی متخصصان در زیر بارش رحمت الهی در زاهدان
مادر باردار پرخطری که روز گذشته از کورین توسط بالگرد به بیمارستان علی ابن ابیطالب(ع) منتقل شده بود در سلامت کامل فرزند خویش را در آغوش گرفته است.
حضور 92 پرستار و کمک پرستار بر بالین 72 مصدوم حادثه ریلی زاهدان در بیمارستان علی ابن ابیطالب(ع)
گزارش تصویری از بیمارستان علی ابن ابیطالب 20 ساعت پس از حادثه قطار زاهدان تهران
بررسی تمامی مصدومین از نظر آسیب های جدی
بازدید سرزده ریاست محترم دانشگاه از سلف سرویس و آشپزخانه بیمارستان

محتوای مرتبط